Skip to content

Hallervorden i historia

2 lata ago

792 words

Szalona i przekonująca recenzja syndromu Hallervordena-Spatella (wydanie 2 stycznia) ma być oklaskami, ale powinien ponownie rozważyć twierdzenie, że eponim Hallervordena należy odrzucić z powodu jego etycznych transgresji w czasie wojny w Niemczech. Z pewnością jest odwrotnie.
Autor już wypowiedział się na korzyść eponimów chorobowych: nie mniej niż to, że zmuszają nas do przypomnienia sobie naszych historycznych korzeni i rozpoznania pionierów . . . w . . . rozpoznanie choroby. Zaburzenie to doskonale ilustruje ten przypadek: na długo przedtem, zanim mogłem opisać kliniczne cechy zespołu Hallervordena-Spatza, zdawałem sobie sprawę z linii etycznych, które zostały niewybaczalnie skrzyżowane w jego sformułowaniu i opisie. Shevell twierdzi, że te wykroczenia powinny wymusić zmianę nazwy syndromu.
W rzeczywistości eponim Hallervordena (parafrazując Shevella) reprezentuje sposób przekazywania nieśmiertelnej hańby. Używanie tej nazwy wymaga, aby użytkownik potwierdził, że zawód lekarza nie jest odporny na szaleństwa społeczeństw lub ich amoralne filozofie. Przypomina nam to, co dzieje się, gdy lekarze odrzucają swoją etykę na żądanie polityków.
Za wszelką cenę rozważ zmianę nazwy, ale nie powinniśmy tracić przypomnienia o kosztach zespołu. Stark, nijakie, fizjologiczne nazewnictwo tej choroby mogłoby przesłonić grzechy naszych przodków, kiedy lepiej byłoby krzyczeć z dachów.
John Paul Leach, MD
Western Infirmary, Glasgow G11 6NT, Wielka Brytania
[email protected] com
2 Referencje1. Shevell M. Hallervorden i historia. N Engl J Med 2003; 348: 3-4
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Wypłucz JP. Abyśmy nie wybaczyli. BMJ 1999; 319: 459-459
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Pochwalam artykuł Perspektywa napisany przez Shevella, wzywający do porzucenia tytułowego honoru przyznanego Hallervorden za pośrednictwem syndromu, który nosi jego imię. Wallace i Weisman podobnie zwracają uwagę na nazistowskie działania Hansa Reitera i wezwali do zmiany nazwy jego syndromu eponimicznego na reaktywna cutaneo-artropatia 1.
Niestety, nawyki są trudne do zmiany, a termin zespół Reitera wciąż jest powszechnie używany. Przyjąłem rutynową praktykę, gdy słyszę, jak się to posługiwało, o opowiadaniu prawdy o przeszłości Reitera. Czyniąc tak, jestem według niego wiecznym potępieniem, na jakie zasługują jego działania, zakłócając jego pragnienie uznania akademickiego przez swoich kolegów (domniemany motyw jego działań), ucząc lekarzy-trenujących o moralnych niepowodzeniach prowadzenia nauki w przypadku braku etyki i uhonorowania ofiar Holokaustu, pamiętając o nich i mówiąc światu, w jaki sposób zostali źle potraktowani i jak zginęli. Zachęcam innych do pójścia za moim przykładem, ilekroć nazwy Hallervorden i Reiter zostaną wymienione w kontekście syndromów, które noszą ich imiona.
Joel M. Geiderman, MD
Centrum medyczne Cedars Sinai, Los Angeles, CA 90048
Odniesienie1. Wallace DJ, Weisman M. Czy zbrodniarz wojenny powinien zostać nagrodzony tytułowym rozróżnieniem. Podwójne życie Hansa Reitera (1881-1969) J Clin Rheumatol 2000; 6: 49-54
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Dr Shevell odpowiada: Dr Leach ma rację w swojej obserwacji, że wykroczenia medyczne powinny być lepiej wykrzykiwane z dachów , aby takie transgresje nie były powtarzane ani teraz, ani w przyszłości. Nie ma jednak centralnego organu, który albo przyznałby lub wycofałby użycie określonego eponimu. W rzeczywistości ich użycie jest w dużej mierze kwestią nawyku i stenografii. Jeśli chodzi o pochodzenie eponimu zespołu Hallervordena-Spatza, oryginalny opis przypadku został podany przez dr. Hallervorden i Spatz na podstawie pary sióstr, które były pod opieką Dr. Hallervordena, gdy był psychiatrą w Landsberg. Ich przypadki wprawiły w zakłopotanie dr. Hallervordena, a po naturalnej śmierci sióstr przywiózł mózgi swojemu mentorowi, doktorowi Spatzowi, do dalszej analizy. Wspólnie zrobili oryginalne kliniczne i patologiczne obserwacje zawarte w ich artykule opublikowanym w 1922 roku. Odnosząc się do tego oryginalnego opisu przypadku, który wydarzył się na długo przed erą nazistowską w Niemczech, nie ma wątpliwości co do etycznego pochodzenia i posługiwania się materiałami. Ponadto, Drs. Hallervorden i oryginalny raport Spatza są w istocie pierwszymi opisami w literaturze tego syndromu, które później niosły ich nazwy.
Komentarze dr. Geidermana odzwierciedlają rzeczywistość, że nawyki są trudne do wymazania i, według wszelkiego prawdopodobieństwa, klinicyści będą nadal używać epizodu Hallervorden-Spatz. Jeśli tak się stanie, całkowicie zgodziłbym się z sugestią doktora Geidermana, że przyjmujemy praktykę, używając eponimu przywoływania w odpowiedni sposób działań Hallervordena w czasach nazizmu. W ten sposób zachowamy pamięć o ofiarach nazistów. Mam nadzieję, że dzięki temu będziemy aktywnie unikać błędów i wykroczeń z przeszłości oraz składać hołd ofiarom.
Michael Shevell, MD
Montreal Children s Hospital, Montreal, QC H3H 1P3, Kanada
Powołanie się na artykuł (1)
[hasła pokrewne: implanty zębowe warszawa, zdjęcie zęba cena, leczenie po usunięciu paznokcia ]
[podobne: rentgen zębów bydgoszcz, wimed lipno, alergosan koszalin ]

0 thoughts on “Hallervorden i historia”