Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/tymek10/ftp/fizjoterapia-bydgoszcz.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 85
Radiologia chorób kości – Fizjoterapia Bydgoszcz
Skip to content

Radiologia chorób kości

2 lata ago

463 words

Trzecie wydanie tej książki zostało przejrzane w czasopiśmie w 1975 r. (N Engl J Med 1975; 293: 615). Od tamtej pory dokonano dwóch dodatkowych poprawek, ale książka pozostaje obszernym atlasem radiogramów i tekstu pomocniczego, który zajmuje niezwykłe i nowe podejście do klasyfikacji chorób kości i obrazowania. Od trzeciej edycji nie jest on znacznie rozszerzony, ale istnieją dodatkowe materiały i nowe obrazy we wszystkich sekcjach, w tym te dotyczące medycyny nuklearnej, ultrasonografii, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego (MRI). Bibliografie po każdym rozdziale zostały zaktualizowane o literaturę z ostatnich czterech lat. Niezwykłe grupowanie zaburzeń według wzorów obrazowania i specyficznych cech radiologicznych jest często niewygodne i może dezorientować czytelników, którzy są zaznajomieni ze zwykłymi klasyfikacjami chorób kości i obrazowania. Z drugiej strony, to grupowanie pozwala na użycie nagłówków indeksów i rozdziałów jako tabel diagnozy różnicowej. Większość czytelników, którzy sięgają po podręcznik na temat chorób kości, zazwyczaj szuka konkretnych informacji lub ilustracji, zamiast klikać cały atlas szukający określonej cechy radiograficznej lub obrazowej. Z dodatkową złożonością MRI, klasyfikacja staje się jeszcze bardziej niezręczna.
W kilku rozdziałach szczegółowe informacje dotyczą podstawowych cech patologicznych i towarzyszących objawów klinicznych, ale jak w wielu podręcznikach radiologii, materiał ten jest niekompletny, czasami anegdotyczny iw przeważającej części przestarzały. Oczywiście, pojedyncza książka nie może zawierać wszystkich patologicznych i klinicznych cech choroby kości, a także stanowić kompendium przydatnych ilustracji, ale pomocne byłyby dodatkowe korelacje z patologią.
Wiele legend jest niekompletnych lub nie podkreśla ważnych funkcji diagnostycznych. Jakość techniczna ilustracji waha się od doskonałej do niskiej. Wiele obrazów powstało na przestrzeni lat dzięki technikom, które nie są już stosowane we współczesnych działach obrazowania medycznego. Nadmierny kontrast może wprawiać w zakłopotanie czytelników znających nowoczesną technikę radiograficzną i obrazowanie. Wiele radiogramów z pierwszej edycji zostało zachowanych, a obrazy radionuklidów, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, które są nowe w tej edycji, często są już nieaktualne.
Główną zaletą książki są jej liczne ilustracje zwykłych i niezwykłych przejawów powszechnych i rzadkich warunków. Szczegółowe tabele diagnozy różnicowej rozproszone mogą być bardzo przydatne dla mieszkańców.
Książka może mieć największą wartość dla diagnostów radiologów i chirurgów ortopedów, którzy chcieliby zbadać nowatorskie podejście do klasyfikacji chorób kości i którzy mogą znaleźć okazyjny radiogram rzadkiej manifestacji wspólnej choroby użytecznej i interesującej. Ze względu na nietypowe podejście do klasyfikacji książka jest raczej nieprzydatna dla studentów i urzędników zajmujących się nauczaniem podstaw radiologii kości.
JF O Connor, MD
Boston University School of Medicine, Boston, MA 02118

[podobne: zapalenie mieszkow wlosowych, biseptol antybiotyk, szpital tochtermana radom ]

0 thoughts on “Radiologia chorób kości”