Skip to content

Rosalind Franklin: Mroczna Pani DNA

2 lata ago

516 words

Ta biografia oświetla jednego z najbardziej tajemniczych bohaterów fascynującej historii włókien, fotografii i uczuć, w której biologia zostaje zrewolucjonizowana odkryciem podwójnej helisy DNA. Rosalind Franklin, ciemna dama DNA Maddoksa, wynurza się z cienia w urzekającej trzyczęściowej biografii, która opowiada o londyńskim dzieciństwie, studiuje na uniwersytecie w Cambridge, uprawia wspinaczkę i prowadzi badania w Paryżu; odkrycie podwójnej helisy; i sukces jako lider zespołu badawczego i międzynarodowe uznanie naukowe, zakończone przedwcześnie w 1958 r. przez śmierć z powodu raka jajnika. Wieści z tej opowieści są dobrze znane. Franklin pracował dla Maurice a Wilkinsa, konkurenta, w King s College London. Uzyskała jedne z najlepszych zdjęć dyfrakcyjnych promieni rentgenowskich z włókien DNA, które kiedykolwiek zostały zarejestrowane. Te fotografie, w połączeniu ze zrozumieniem dyfrakcji promieni rentgenowskich i chemii czterech baz DNA (A, T, G i C), były kluczem do podwójnej helisy. Bez wiedzy Franklina Wilkins pokazał jej zdjęcia Jamesowi Watsonowi i Francisowi Crickowi. Franklin i Wilkins, którzy byli tak samo przygotowani, aby dokonać tego samego odkrycia, niezależnie opublikowali własne wyniki obok artykułu Watsona-Cricka opisującego podwójną helisę, która ujawniła, jak DNA przechowuje informację genetyczną i przekazuje ją kolejnym pokoleniom. (Crick, Watson i Wilkins podzielili się Nagrodą Nobla w 1962 r. Komitet Noblowski ogranicza liczbę zwycięzców do trzech i nie przyznaje pośmiertnych nagród).
Dopiero opublikowanie kontrowersyjnej książki Watson The Double Helix około 10 lat po tragicznej śmierci Franklina w wieku 37 lat, historia stała się powszechnie znana. Jak opisuje to Maddox w epilogu zatytułowanym Życie po śmierci , co zaczęło się od wstydu dla Nathana Puseya, ówczesnego prezydenta Uniwersytetu Harvarda (którego prasa postanowiła nie publikować konta Watsona, który stał się bestsellerem), służył jako pobudka dla tych, którzy znali i szanowali wkład Franklina w odkrycie podwójnej helisy. Dziś, w 50. rocznicę tego odkrycia, powszechnie przyjmuje się, że jej słynna fotograficzna dyfrakcja numer 51 odegrała kluczową rolę w odkryciu Watsona-Cricka.
Ci, którzy znają trio z nagrody Nobla i inne dramatis personae, takie jak John Bernal, William Cochran, Carolyn Cohen, Isidore Fankuchen, John Finch, David Harker, Kenneth Holmes, Aaron Klug, Anthony North, Linus Pauling, Max Pertuz, John Randall, Anne i David Sayre oraz Vladimir Vand nie będą mogli odrzucić części drugiej i trzeciej z biografii Maddox. Jednak najciekawszym aspektem tej historii jest jej opis wcześniejszych lat Franklina.
Franklin urodził się w 1920 roku w rodzinie bankowości wyższej klasy średniej, która stała wysoko w anglo-żydostwie – część zakładu, aby być pewnym, ale nigdy w pełni angielską. Rozwinęła się jako outsider. Na początku ogłosiła się naukowcem (a co za tym idzie nie bankierem). Została określona jako niepokojąco sprytna i udała się do Cambridge w 1938 r., Gdzie znalazła instytucję, która po raz pierwszy przyznała kobiety w 1869 r., Ale nie przyznała im tytułu BA
[przypisy: usg łódź prywatnie, dental partner, zdjęcie zęba cena ]
[podobne: podskórne gule, troponina normy, kokcydia ]

0 thoughts on “Rosalind Franklin: Mroczna Pani DNA”