Skip to content

Watson and DNA: Dokonywanie rewolucji naukowej

2 lata ago

536 words

Pięćdziesiąt lat temu młody student południowoafrykański, który miał wygrać nagrodę Nobla, odbył krótką pielgrzymkę z Oksfordu do Cambridge, aby złożyć wyrazy szacunku modelowi chemicznemu wystawionemu w Pokoju 103 laboratorium Cavendish. To było, pomyślał później Sydney Brenner, po prostu najbardziej ekscytujący dzień w jego życiu. Francis Crick i James Watson w Cambridge w Wielkiej Brytanii. (Dzięki uprzejmości kolekcji Jamesa D. Watsona, archiwum laboratoryjnego Cold Spring Harbor) Pracując nad zdjęciami kryształów rentgenowskich zrobionymi przez inne i przestarzałe podręczniki do chemii, dwóch obsesyjnych twórców modeli, Francis Crick i James D. Watson (rysunek), wydedukował molekularną architekturę DNA, materiał dziedziczny, a tym samym zabezpieczył swoje miejsce wśród elity naukowej. Pierwsza relacja z modelu, naszkicowana elegancko przez żonę Cricka, Odile, została opublikowana w 25 kwietnia 1953 r. W wydaniu Nature, wraz z oddzielnymi raportami z laboratoriów londyńskich krystalografów King s College Maurice a Wilkinsa i Rosalind Franklin, którzy (nieświadomie) ) dostarczyli surowe dane, które zainspirowały do przełomu. Wilkins podzielił się Nagrodą Nobla z 1962 r. Z Crick i Watsonem – Franklin zmarł w 1958 r. Na raka jajnika.
Po odkryciu, dwaj mężczyźni, którzy bezustannie rozmawiali o nauce podczas codziennych spacerów po czworokątach Cambridge i długich lunchach w pubie The Eagle, powoli się rozeszli. Po pomocy w złamaniu kodu genetycznego we wczesnych latach sześćdziesiątych XX wieku, Crick przeniósł się do Instytutu Salk, kierując swoją uwagę na neuronaukę i badanie świadomości, dziedzinę, w której wciąż jest obecna.
Watson tymczasem był mentorem strumienia błyskotliwych naukowców z Harvardu i stał się jeszcze bardziej znany po opublikowaniu w 1968 r. Podwójnej helisy , fascynującej relacji naukowej i naukowej, którą Harvard University Press zdecydował nie publikować – należycie sprzedała ponad milion kopie. Rewolucja w dziedzinie biologii molekularnej wywołana odkryciem podwójnej helisy nadal odgrywa ważną rolę, od inżynierii genetycznej i sekwencjonowania DNA w latach 70. XX wieku po mapy genetyczne i reakcję łańcuchową polimerazy w latach 80. XX w. I narodziny Human Genome Project w latach 90. XX wieku. program, w którym Watson odegrał kluczową rolę.
W związku z uroczystymi obchodami obchodzącymi w tym roku jubileusz podwójnej helisy, w odpowiednim momencie pojawia się publikacja Watsona i DNA, napisana przez dziennikarza naukowego Victora McElheny ego. Biografia McElheny ego opiera się na skrupulatnie zbadanym zestawie opublikowanych reminiscencji i świeżych wywiadów z dziesiątkami rówieśników i byłych studentów Watsona, dostarczając absorbującego opisu jego życia od fazy przygotowawczej do modelowania podwójnej helisy do jego inspirującej roli reżysera laboratorium Cold Spring Harbor. Relacja McElheny ego zawiera wiele fascynujących wspomnień człowieka, którego Max Delbrück kiedyś okrzyknął Einsteinem z biologii . Dawni studenci z Harvardu mówią, że Watson miał aurę gwiazdy rocka – obraz wciąż widoczny dzisiaj, gdy poszukiwacze autografu go prześladują po każdym wykładzie . Jednak celowo kultywuje postawę oszalałego profesora, celowo rozwiązując sznurówki i brudząc sobie włosy, zanim zacznie szukać funduszy bogatych i sławnych Long Island.
Z Watsona niestety brakuje, a DNA to Watson
[patrz też: korona na cyrkonie cena, leczenie po usunięciu paznokcia, neurovit forum ]
[więcej w: neurovit forum, gyncentrum katowice, marvit wołomin ]

0 thoughts on “Watson and DNA: Dokonywanie rewolucji naukowej”