Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/tymek10/ftp/fizjoterapia-bydgoszcz.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 85
Włączanie fali w pandemii AIDS – Fizjoterapia Bydgoszcz
Skip to content

Włączanie fali w pandemii AIDS

2 lata ago

547 words

Zakażenie ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV) i AIDS dotyka 42 miliony osób na całym świecie. Jeśli obecne prognozy są poprawne, 100 milionów więcej osób zapadnie na chorobę do końca dekady, a 45 milionów więcej osób umrze z powodu chorób związanych z AIDS. Niektórzy porównują pandemię AIDS z dżumą dymieniczą w XIV wieku, która wymazała jedną trzecią Europy. Kluczową różnicą, w mojej głowie, pomiędzy tymi dwiema pandemiami jest to, że tym razem jesteśmy w stanie coś z tym zrobić. Chociaż wciąż mamy wiele do zrobienia, historia epidemii HIV-AIDS w Stanach Zjednoczonych i innych uprzemysłowionych krajach budzi wielkie emocje. Profilaktyka jest szeroko stosowana. Leki przeciwwirusowe przekształciły AIDS z kary śmierci w chorobę przewlekłą. Leczenie lekami może zapobiec transmisji z matki na dziecko. Śmiertelność i liczba infekcji gwałtownie spadły. W rezultacie 2,5 miliona ludzi zarażonych wirusem HIV w uprzemysłowionym świecie – podobnie jak reszta z nas, których życie jest powiązane z ich wirusem – ma nadzieję na przyszłość.
Aby odwrócić bieg wydarzeń
Przyszłość nie jest jednak pełna nadziei dla prawie 40 milionów ludzi żyjących z HIV lub AIDS w krajach rozwijających się. Tam zawiedliśmy. Częstość zakażeń wynosi aż 38 procent, a 14 000 więcej osób zaraża się każdego dnia. Dwadzieścia pięć milionów ludzi zmarło na choroby związane z AIDS, a każdego dnia umiera 8500 osób. AIDS osierocił 10 milionów dzieci, a kolejne 33 miliony zostaną osierocone przed końcem dekady, chyba że podejmiemy natychmiastowe i zdecydowane działania. Chociaż wiele mówi się o leczeniu, rzeczywistość jest taka, że bardzo niewiele osób otrzymuje obecnie leki. W Afryce jest mniej niż 30 000 z szacowanych 4,5 miliona ludzi potrzebujących leczenia. Naukowcy zajmujący się biomedycyną dostarczyli nam narzędzi, których potrzebujemy, aby odwrócić losy tego kryzysu. Ale my, przywódcy polityczni i obywatele świata, jeszcze nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby przekonać się, że są one wykorzystywane.
Chociaż śmierć 25 milionów ludzi powinna być powodem do zmartwienia, nie jest to po prostu kryzys humanitarny. Choroba ta zniszczyła nie tylko rodziny zarażonych, ale także polityczne, społeczne i ekonomiczne struktury całych narodów. Kiedy 80 procent osób umierających na AIDS ma między 20 a 50 rokiem życia, społeczeństwa pozostawia się młodym i starszym, a niewielu wspiera je.
Systemy edukacyjne rozpadają się. Nauczyciele umierają szybciej, niż więcej można wytrenować, a dzieci pozostają w domu, aby opiekować się umierającymi rodzicami. Tymczasem fundusze na edukację są zmniejszane, aby zrekompensować rosnące koszty opieki zdrowotnej. Siły bezpieczeństwa słabną. W czasach, gdy rośnie międzynarodowa niestabilność, wyszkoleni żołnierze i policjanci umierają szybciej, niż mogą zostać zastąpieni. Produkcja rolnicza maleje. Rolnicy i robotnicy rolni giną, a gospodarstwa nie mają pracowników, których potrzebują do produkcji na wysokim poziomie. Żaden segment społeczeństwa nie pozostaje nietknięty. Lekarze, pielęgniarki, pracownicy fabryki, biznesmeni i urzędnicy rządowi giną w niepokojących liczbach. W dzisiejszym, coraz bardziej zintegrowanym świecie, jeśli te narody mogą się rozpaść, ekonomiczne, polityczne i strategiczne konsekwencje będą odczuwalne daleko poza ich granicami
[przypisy: cedrus, stomatologia estetyczna warszawa, usg łódź prywatnie ]
[patrz też: enterococcus faecalis w moczu, polmed targowa, torbiel nabotha ]

0 thoughts on “Włączanie fali w pandemii AIDS”