Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/tymek10/ftp/fizjoterapia-bydgoszcz.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 85
Wspólny wątek: historia nauki, polityki, etyki i ludzkiego genomu ad – Fizjoterapia Bydgoszcz
Skip to content

Wspólny wątek: historia nauki, polityki, etyki i ludzkiego genomu ad

2 lata ago

482 words

Wczesne prace Sulstona nad robakiem stanowią ładną ilustrację zaradności: podczas gdy inni nie mogli obserwować podziału komórek poza kilka pierwszych etapów, ponieważ robak nie byłby w bezruchu, Sulston utrzymywał go szczęśliwie nieruchomo, oferując mu pożywienie bakteryjne na samym początku. szkiełko mikroskopowe i nieprzerwanie rejestruje swoje podziały. W porze lunchu schłodził robaka, by przerwać podział komórek, a następnie wznowić tam, gdzie skończył, kontynuując, dopóki nie zostanie wyśledzona historia każdej komórki. Ci ludzie również musieli dobrze współpracować, nawet poza granicami kraju. Sulston wykazał tę cechę od samego początku. Dla niego dzielenie się szło w parze z nieformalnością i poczuciem dobrej zabawy – dyskusje, a nawet rozmowy kwalifikacyjne były kontynuowane w najbliższym pubie. Jego długoletnia międzynarodowa współpraca z Bobem Waterstonem w zakresie mapowania genomu robaka dostarczyła modelowi Human Genome Project: rozdzielić zadania tak rzetelnie, jak to możliwe, pozostać w kontakcie codziennie, aby uniknąć powielania i pozwolić na wzajemne nawożenie pomysłów i ogólnie konkurować ale pomagajcie sobie nawzajem.
Wreszcie, trzeba było zaciętego, niezachwianego zaangażowania w wolność informacji naukowej. Być może na tym arenie Sulston wniósł swój największy wkład w Projekt Ludzkiego Genomu. To on zapisał na tablicy projekt Zasad Bermudów dotyczących szybkiego, wolnego udostępniania danych na spotkaniu strategicznym w 1996 r. I dawał mocny przykład, zamieszczając codziennie dane dotyczące sekwencji na stronie internetowej Sanger Center. W obronie tej kluczowej zasady przekroczył swoją naturalną awersję do zarządzania i polityki i wykorzystał wszelkie możliwe środki, aby przechytrzyć tych, którzy chcieli kontrolować i zmonopolizować informacje. Najwcześniejszym przykładem jest złamanie kodu oprogramowania w plikach tworzonych przez sekwencery w Applied Biosystems w celu przetwarzania danych szybciej, bardziej elastycznie i bez ingerencji firmy w kontrolę; czyn ten jest tym bardziej interesujący, że Applied Biosystems, nabyta przez PerkinElmer, była komercyjną siłą kryjącą się za Celerą Genomics Craiga Ventera, prywatnym pretendentem do Human Genome Project.
Dzięki temu wydarzeniu dramat osiąga tempo, które pozostawi czytelnika bez tchu. Szczęście, radykalne akcje ratunkowe w ostatniej chwili, zderzenie bohaterów i interesów. W tym wszystkim działania Sulstona ilustrują jego umiejętność szybkiego zmiany myślenia – od tworzenia gotowych sekwencji do generowania surowych sekwencji z dramatycznie wyższymi prędkościami i od robienia nauki do uporania się z polityką, prasą i wojnami o public relations. . Jeden jest pod wrażeniem, z poczuciem, że naukowcy nie mogli pominąć nawet jednego z tych kroków, nie tracąc bitwy, o którą walczyli, aby uzyskać swobodny dostęp do ważnych informacji naukowych i dociekań.
Isaac Rabino, Ph.D.
State University of New York Empire State College, Nowy Jork, Nowy Jork 10014
isaac. [email protected] edu
[więcej w: stomatologia estetyczna warszawa, kokcydia, implanty zębowe warszawa ]
[więcej w: podskórne gule, troponina normy, kokcydia ]

0 thoughts on “Wspólny wątek: historia nauki, polityki, etyki i ludzkiego genomu ad”