Skip to content

Wspólny wątek: historia nauki, polityki, etyki i ludzkiego genomu

2 lata ago

548 words

Jest to porywająca opowieść o Human Genome Project, ukazująca zarówno ekscytującą naukę, która do niej prowadzi, jak i walkę o zachowanie wyników dziedzictwa ludzkości , zabezpieczonego przed kontrolą ze strony prywatnych interesów. Jak autorzy stwierdzają w przedmowie: Dzisiaj każdy naukowiec w dowolnym miejscu może uzyskać dostęp do sekwencji swobodnie bez żadnych kosztów. . . . Napisaliśmy tę książkę, aby ludzie mogli zrozumieć, jak blisko świata doszło do utraty wolności. W przypadku Sulstona droga do Human Genome Project rozpoczęła się od robaka nicieni, nad którym pracował pod kierunkiem Sydneya Brennera w Cambridge s Laboratory of Molecular Biology. Prace te doprowadziły do wspólnej nagrody Nobla w 2002 roku dla Brennera, Sulstona i Roberta Horvitza, którzy również pracowali pod kierunkiem Brennera na początku swojej kariery. Dostajemy intrygujące przebłyski myślenia, które doprowadziło do idei mapowania, a następnie sekwencjonowania całego genomu robaka; w końcu ta praca pomogła utorować drogę do mapowania i sekwencjonowania ludzkiego genomu.
Sekcja zdjęć przedstawia historię wkładu Laboratorium Biologii Molekularnej w Projekt Genomu Człowieka i rzuca kilka intrygujących pytań. Dlaczego ten skromny robak – zamiast, powiedzmy, dobrze przestudiowana muszka owocowa – stał się drogą do odkodowania całych genomów. W jaki sposób tak potężna współpraca międzynarodowa mogła wyłonić się z pokornych, ciasnych kwater, które przez wiele lat były siedzibą Sulstona, zanim przeniósł się do centrum Sangera o dużej mocy, z pokojami pełnymi maszyn do sekwencjonowania. Co takiego było w tych ludziach, że udało im się przezwyciężyć najpierw ogromne przeszkody naukowe i techniczne, a następnie wyzwanie prywatnego konkursu na Projekt Ludzkiego Genomu. Książka sugeruje interesujące odpowiedzi na te pytania.
Robak był genialnym wyborem Brennera, który chciał modelu bardziej złożonego niż bakteria, ale łatwiejszego w zarządzaniu niż mucha. Jego przezroczystość pozwala badaczom obserwować podział komórek bezpośrednio za pomocą odpowiedniego mikroskopu. Mając tylko 959 komórek, oferowała możliwość pełnego mapowania – choć tylko osobom uzależnionym od tego, co inni uważali za niemożliwe lub obłąkane. James Watson, pierwszy szef Human Genome Project, najwyraźniej posłużył się sprytną psychologiczną sztuczką, by wyzwolić Sulstona i jego kolegów z przejścia od mapowania do sekwencjonowania, i tym krokiem projekt robaka stał się paradygmatem projektu ludzkiego genomu.
Te ciasne kwatery zainspirowały bardzo bliską, długotrwałą współpracę, między Sulstonem i Alanem Coulsonem, którzy, jako były asystent Freda Sangera, wnieśli kluczowe doświadczenie w sekwencjonowaniu DNA oraz między Sulston i Bobem Waterstonem, którego laboratorium na Washington University w St. Louis stał się głównym centrum USA do sekwencjonowania ludzkiego genomu. Sulston zauważa, że po przeprowadzce do przestronnego Centrum Sangerów nie wpadał na ludzi przez cały dzień i nie wymieniał pomysłów; teraz wymagane były formalne spotkania.
Ludzie, oczywiście, są najbardziej intrygującą częścią tej historii. Czytając o wyzwaniach na drodze do ludzkiego genomu, zdajemy sobie sprawę, że Projekt Ludzkiego Genomu kierowany był przez wyjątkowych ludzi. Musieli być zaradni i niezrażeni zadaniami o niewiarygodnej skali lub trudności
[patrz też: rentgen zębów, mikrodermabrazja zalecenia po zabiegu, stomatologia estetyczna warszawa ]
[więcej w: szpital tochtermana radom, mariusz wlazły facebook, zapalenie mieszkow wlosowych ]

0 thoughts on “Wspólny wątek: historia nauki, polityki, etyki i ludzkiego genomu”